سیمای حمل و نقل استان

 

*مشخصات استان :

استان لرستان با مساحت 28175 كيلومترمربع وجمعيتي بالغ بر 1717 هزار نفردر غرب ايران بين 41 درجه و 51 دقيقه تا 50 درجه و 3 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و 23 درجه و 37 دقيقه تا 34 درجه و 22 دقيقه عرض شمالي از خط استوا قرار گرفته است .اين استان از شمال به شهرستانهاي اراك از استان مركزي ، ملاير و نهاوند از استان همدان ، از جنوب به استان خوزستان، از شرق به شهرستانهاي فريدن و گلپايگان از استان اصفهان و از غرب به استانهاي كرمانشاه و ايلام محدود مي شود. براساس آخرين تقسيمات كشوري و استاني در سال 1388 اين استان شامل 11شهرستان مي‌باشد.

وضعیت راهها:

این استان دارای هفت هزار و 924.55  کیلومتر راه شامل: 104 کیلومتر آزادراه، 427.11 کیلومتر چهارخطه، 708 کیلومتر راه اصلی، 570.44 کیلومتر راه فرعی، 24 کیلومتر راه بین شهری، چهار هزار و 190 کیلومتر راه روستایی آسفالته و هزار و 901 کیلومتر راه روستایی شوسه و خاکی است که درمجموع بیش از 2 درصد راههای کشور در این استان واقع گردیده است. این استان به دلیل قرار گرفتن در کریدور شمال-جنوب و شرق-غرب کشور از نظر حمل و نقل جاده‌ای در جایگاه مهمی قرار دارد. وجود 22 گردنه و شش هزار کیلومتر راه برفگیر و بیش از 14 هزار دستگاه پل و ابنیه فنی از نظر عملیات راهداری، موقعیت خاصی را برای این استان پدید آورده است که تعداد 300 نفر نیروی راهدار در سطح محورهای مواصلاتی و 35 راهداخانه، وظیفه نگهداری از راهها، ابنیه فنی و ایمن‌سازی را برعهده دارند.

*حمل و نقل كالا :

وضعيت پايانه بار : تعداد 3 پايانه بار درشهرستانهاي اليگودرز ، پلدختر و خرم آباد استان وجود دارد .

وضعيت شركتهاي حمل و نقل : تعداد 93 شركت و موسسه حمل و نقل كالا در اين استان وجود دارد. تعداد ناوگان بار طبق آمار ثبتي كارت هوشمند 9780 دستگاه انواع کامیون و کشنده با متوسط عمر 57/16 سال و 17453 راننده در این بخش فعال مي باشند .

*حمل و نقل مسافر :

در بخش حمل و نقل مسافر تعداد 88 شرکت و موسسه مسافربری با یکهزار و 194دستگاه ناوگان، دو هزار و 779 راننده مسافربری از طریق صنعت حمل ونقل مسافر امرار معاش می‌کنند.

پايانه مسافر :

تعداد 7 پايانه مسافر در شهرستانهاي خرم‌آباد،  نورآباد، بروجرد، كوهدشت ، اليگودرز، ازنا و الشتر وجود دارد .

شركت‌هاي حمل و نقل مسافر : تعداد 88 شرکت و موسسه مسافربری با یکهزار و 194دستگاه ناوگان و دو هزار و 779 راننده مسافربری در صنعت حمل ونقل مسافر حضور دارند.

*ايمني و ترافيك :

*پليس راه :

تعداد 6 پاسگاه پليس راه و 1 قرارگاه پليس راه در اين استان وجود دارد كه محل استقرار آنها بشرح ذيل مي باشد :

1- پاسگاه پليس راه اليگودرز

2- پاسگاه پليس راه الشتر ( سلسله دلفان)

3- پاسگاه پليس راه کوهدشت (زانوگه)

4- پاسگاه پليس راه ملاوي ( بابازيد )

5- پاسگاه پليس راه چالانچولان ( دورود )

6-پاسگاه پليس راه بروجرد ( سه راهي بروجرد)

7-قرارگاه پليس راه استان (كمالوند)

8- پاسگاه پليس راه خرم آباد- اندیمشک

9- پاسگاه پليس راه آزادراه خرم‌آباد-پل زال

10- پاسگاه پليس راه آزادراه پل زال خرم‌آباد

*مراكز مكانيزه معاينه فني خودرو:

تعداد 4 مرکز مكانيزه معاينه فني خودرو سنگین  در شهرستانهای خرم آباد، بروجرد، کوهدشت و ازنا فعال است.

*مجتمع هاي خدمات رفاهي :

تعداد 14 مجتمع خدماتي رفاهي در استان وجود دارد که  لیست کامل آنها در تب آمار و اطلاعات سایت اداره کل بارگذاری شده است. همچنین تا پایان سال 98 تعداد 31 فقره موافقت اصولی صادره شده است که از این تعداد 15 مجتمع در حال احداث و 16 مجتمع هم در حال استعلام از ادارات ذیربط هستند که 9 مجتمع در سال 99 به بهره برداری می رسند.

*سامانه‌های هوشمند جاده‌ای:

در حال حاضر 66دستگاه ترددشمار برخط، 19 دوربین نظارت تصویری، 42 سامانه هوشمند کنترل سرعت، دو دستگاه تابلو ترافیک‌نما vms و دو سامانه توزین در حین حرکت (WIM) در محورهای مواصلاتی استان لرستان فعال است.

*طرح ابرار:

در قالب طرح ابرار (اقدام برای راه‌های اولویت‌دار روستایی) تا پایان شهریور سال 99 روکش آسفالت 64 کیلومتر از راه‌های روستایی استان به بهره‌برداری می‌رسد. 

*طرح جابر:

در جهت منویات رهبر معظم انقلاب، طرح "جابر" (جهش آسفالت برای راه‌های روستایی) در دست اقدام است که در استان لرستان در هر 11 شهرستان به‌طور متوسط 8 کیلومتر آسفالت از طریق مشارکت و تفاهم‌نامه از محل اعتبارات ملی و استانی اجرا می‌شود.

*سامانه سپهتن:

این سامانه رصد لحظه‌ای ناوگان حمل و نقل مسافر استان را از مبدا تا مقصد به‌صورت آنلاین و مانیتورینگ برعهده دارد.


کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي استان لرستان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"